Bağlantıları atla

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 22/12/2020 Tarihli ve 2020/966 Sayılı Kararı

Veri Sorumluları Tarafından Kişilerin Telefon Numarası, E-Posta Adresi Gibi İletişim Kanallarına Kanuna Aykırı Şekilde Gönderilen Üçüncü Kişilere Ait Kişisel Veriler

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (‘’Kurum’’) tarafından yayınlanan karar e-ticaret, telekomünikasyon vb. muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren veri sorumlularınca fatura, ekstre veya rezervasyon belgesi gibi kişisel veri içeren dokümanların sms ve/veya e-posta vasıtasıyla gönderimi sırasında ilgili kişilerin telefon numarası ve/veya e-posta adreslerini yanlış beyan etmeleri sebebiyle bahse konu dokümanların ilgisiz kişilere iletildiğine ilişkin şikayet ve ihbarları konu almaktadır.

Bu ihbar ve şikayetlere istinaden Kurum, veri sorumlularının 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (‘’Kanun’’) kapsamında kişisel verileri doğru ve gerektiğinde güncel işlemeleri gerektiğini ve kişisel verileri Kanun’un çizdiği çerçevede işlemekle yükümlü olduğunu, veri sorumlusunun kişisel verilerin güncelliğini sağlayacak iletişim kanallarını aktif bulundurmasının önemli olduğunu belirtmiştir.

Kurum, kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde tutulmasını ve buna bağlı olumsuz sonuçları önlemek için amaca uygun bir şekilde her türlü önlem ve tedbiri de alınması gerekliliğini belirtmiş olup beyan edilen iletişim bilgilerinin doğrulanmasına yönelik (telefon numarası ve/veya e-posta adresine doğrulama kodu/linki gönderilmesi vb.) makul önlemlerin alınması gerektiğine değinerek veri sorumlusunun kişilerin bildirdiği bilgilerin doğrulunu teyit etmek amacıyla mekanizmalar oluşturması ve önlem alması gerektiğine karar vermiştir.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Size en iyi web deneyimini sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Gizlilik politikasını buradan okuyabilirsiniz.